Projekt rytm okołodobowy. Zaprogramuj się na dobre samopoczucie.
Chcesz mieć więcej energii i chęci do życia, a zamiast tego czujesz ciągłe zmęczenie? Zobacz, jak to zmienić. Naucz się obserwować swój organizm i zarządzać nim w taki sposób, aby czuć się dobrze o każdej porze dnia, a w nocy spać wartościowym snem. Poznaj prawdziwą magię rytmu okołodobowego – jaki wpływ na Twoje życie mają nawyki, a jaki Twój chronotyp? Jakie konkretne elementy swojej codzienności możesz zmienić, żeby czuć się w pełni swojej mocy – zobacz jak zarządzać światłem, temperaturą i czasem posiłków. Proste zasady dzięki, którym odkryjesz nowe poziomy dobrego zdrowia i samopoczucia.
Ten kurs powstał dla Ciebie, jeśli:
Zależy Ci, aby zacząć dbać o zdrowie od podstaw, nie od suplementów, wymyślnych diet i skomplikowanych programów treningowych​.
Męczą Cię coraz to nowsze trendy w obszarze fit-życia i chcesz znaleźć popartą dowodami naukowymi, aktualną wiedzę o swoim organizmie.
Chcesz wiedzieć, jak od podstaw budować swoje samopoczucie, motywację i zdrowie.
Chcesz zrozumieć konsekwencje swoich wyborów dotyczących pór jedzenia i braku ekspozycji na wystarczającą ilość światła we właściwych porach dnia.
Zobacz więcej
Kurs składa się z:
Wideo
6x​ 10-minutowych lekcji wideo z ekspertem​
Artykuł
3x​ artykuł poszerzający Twoją wiedzę
Materiał dodatkowy
2x plik PDF do pobrania – karta pracy
Podczas kursu dowiesz się:
Jak światło wpływa na twoje samopoczucie, trawienie, ryzyko rozwoju chorób metabolicznych i sen​.
W jaki sposób wykorzystać światło w różnych porach doby, aby zoptymalizować pracę wszystkich układów swego ciała​.
Jak wszystkie funkcje organizmu przebiegają w rytmie okołodobowym i jak ignorowanie tego faktu pogarsza twoje zdrowie​.
Co zrobić, by nie zakłócać naturalnych rytmów okołodobowych​.
Jak małymi krokami budować zdrowe nawyki służące zdrowiu psychicznemu i fizycznemu.
Zobacz więcej
Treść kursu
6 lekcji 0 quizów

Doktor nauk o kulturze fizycznej w zakresie nauk biomedycznych, dietetyczka, certyfikowana instruktorka oddychania metodą Butejki, instruktorka rekreacji ruchowej ze specjalizacjami kinezygerontoprofilaktyka i fitness oraz ćwiczeń psycho-relaksacyjnych opartych na systemie Pilatesa.

Ta lekcja wprowadza w świat rytmów okołodobowych. Dowiesz się, które funkcje organizmu zachodzą regularnie w cyklu okołodobowym; czemu rytm jest "OKOŁOdobowy„, a nie po prostu nie "dobowy„ oraz co dzieje się, jeśli nasze zachowania zmuszają ciało i mózg do rozregulowania zegara biologicznego.
Lekcja poświęcona jest chronotypom. Odpowiada na pytania: Czym są chronotypy? Czy chronotyp jest taki sam przez całe życie? Jakie mogą być konsekwencje chronicznego życia niezgodnie z własnym chronotypem?
Podczas tej lekcji dowiesz się, dlaczego osoby niewidome bardzo często nadal odbierają informacje o poziomie oświetlenia oraz zrozumiesz, jaką funkcję inną niż tworzenie obrazów pełnią oczy.​ Poznasz także rolę melatoniny w informowaniu narządów, która godzina i co mają robić.​
Poznaj sposób na wcześniejsze zasypianie. W lekcji poznasz odpowiedzi na pytania: Czym jest temperatura minimalna? Jak znaleźć swoją temperaturę minimalną? Jak wykorzystać temperaturę minimalną, aby "przyspieszyć" swój wewnętrzny zegar?
Z lekcji dowiesz się jak korzystać ze światła na przestrzeni doby i dlaczego warto to robić? Poznasz wpływ mocy i koloru oświetlenia na sen, nastrój, poziom energii. Dowiesz się, czemu rano potrzebujemy dużo światła i czy okulary blokujące niebieskie światło są wskazane o każdej porze dnia?
Dlaczego wystarczająco długi czas bez jedzenia jest ważny? Ile godzin warto pościć, aby uzyskać efekty? Śniadanie - czy jeść i o której? Poznaj najważniejsze zasady i korzyści stosowania okien żywieniowych.
Kurs obejmuje:
  • 3 artykuły
  • 6 lekcji wideo
  • 2 materiały PDF